Forskellen på “authorization” og “appropriation”

Jeg havde for nylig fornøjelsen af en kort gennemgang af USAs National Defense Authorization Act 2023, præsenteret af Influenters partner Ron Farkas fra Plus Ops.

Med dette som udgangspunkt er der lige et par begreber vi kan uddybe: Forskellen på “authorization” og “appropriation”, eller forskellen på et budget og en bevilling.

Den Amerikanske Kongress har godkendt (authorized) et budget på fx USD800.000.000 i militær støtte til Ukraine, hvilket vil sige de er indforstået med at der kan bruges så mange nye penge på projektet. Følgeligt har de så bevilliget (appropriated) pengene i en separat lovgivning, altså rent faktisk stillet midlerne til rådighed for Pentagon.

Man kan, for at forenkle tingene lidt, sige at forskellen på budget og bevilling er som forskellen på at en teenager beder om lov til at gå i biffen, og om han efterfølgende får penge til billetten.

Er du interesseret i flere guldkorn om forsvarsbudgetter, og måske mere væsentligt, hvordan man som dansk virksomhed kan tilgå det amerikanske forsvar, så giv mig og mine kolleger hos Influenter Security ApS et kald. Vi står til klar til at hjælpe.

Peter Bernstorff